Polscy dermatolodzy najlepsi w dermoskopii

W trakcie IV Światowego Kongresu Dermoskopii odbywającego się w Wiedniu polscy lekarze dali się poznać z najlepszej strony. W konkursie World Dermoscopy Championship pokonali 30 drużyn z całego świata rozpoznając w spektakularnym tempie 20 różnorodnych zmian skórnych.

"Jesteśmy niezwykle dumni ze zwycięstwa. Pokonaliśmy 30 drużyn wybitnych dermatologów z całego świata rozpoznając kilkanaście zmian skórnych już po odkryciu pierwszego, spośród 9 elementów układanki. Mamy ogromną nadzieję, że zarówno czas jak i skuteczność rozpoznania nowotworów skóry będą się w Polsce zmieniać na korzyść pacjenta"– komentuje dr med. Grażyna Kamińska-Winciorek, "kapitan" zwycięskiego zespołu dermatologów.

W czasie konkursu zespoły lekarzy miały za zadanie rozpoznać zmianę, która prezentowana była w formie 9-cio elementowej układanki. Każdy z puzzli był odkrywany co sekundę a zespoły ścigały się na jak najszybsze rozpoznanie zanim obraz będzie kompletny.

W konkursie Polskę reprezentował zespół pod przewodnictwem dr med. Grażyny Kamińskiej-Winciorek w składzie: dr med. Monika Słowińska, dr hab. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka i lek. Paweł Piłat. Nasi lekarze nie mieli sobie równych i jako pierwsi zdobyli wymaganą liczbę punktów, stawiając większość rozpoznań już po sekundzie.

"Zwycięstwo polskich dermatologów dowodzi, że mamy w kraju najlepszych specjalistów. Z roku na rok notujemy wzrost liczby zachorowań na czerniaka i inne nowotwory skóry, a wczesne rozpoznanie choroby to nawet 90 proc. szans na całkowite wyleczenie. Skuteczna i szybka diagnoza,jest więc kluczowa dla powodzenia dalszego leczenia"- komentuje Prof. Piotr Rutkowski – kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w warszawskim Centrum Onkologii-Instytucie.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.