7010 metrów marzeń alpinisty-stomika

W wybranych szpitalach można obejrzeć wystawę zdjęć „7010 metrów marzeń”, zorganizowaną w ramach kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię”. Fotografie pochodzą z wyprawy stomika Tomasza Tobiaszewskiego na szczyt Khan Tengri. Jego przykład jest dowodem na to, że ze stomią można nie tylko normalnie żyć, ale również zdobywać szczyty.

U Tomasza Tobiaszewskiego operację wyłonienia stomii przeprowadzono 12 lat temu, alpinistyczną pasje realizował jeszcze przed tym, zanim został stomikiem. W swoim dorobku ma już sześć czterotysięczników, w tym najwyższy szczyt Europy z Mount Blanc. Siedmiotysięcznik Khan Tengri, znajdujący się w centralnej części pasma górskiego Tien-Shan, na pograniczu Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i Chin był celem jego ostatniej wyprawy. Mimo iż Tomaszowi Tobiaszewskiemu nie udało się dotrzeć na sam szczyt i tak czuje się zwycięzcą.

„Nie zawsze postawienie nogi na szczycie jest zwycięstwem. Zwycięstwem jest podejmowanie decyzji, które sprawią, że spoglądając w lustro ujrzymy własne sumienie i się nie wystraszymy” – mówi bohater wystawy „7010 metrów marzeń”.

Obecnie w Polsce żyje ponad 40 tys. stomików, a ich liczba stale rośnie. Trudności w pogodzeniu się z sytuacją po operacji wyłonienia stomii oraz obawa przed wykluczeniem z otoczenia sprawiają, że większość z nich wycofuje się z życia towarzyskiego, a ponad połowa zmienia plany życiowe. Poprzez osobę Tomasza Tobiaszewskiego organizatorzy kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” chcą pokazać zarówno stomikom, jak i społeczeństwu, że stomia nie powoduje ograniczeń w normalnym funkcjonowaniu. Natomiast akceptacja nowej sytuacji życiowej może zaowocować spełnieniem marzeń.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.