Popowe hity łagodzą ból u dzieci

Mali pacjenci, którym tuż po ciężkich operacjach pozwolono słuchać piosenek swoich idoli, np. Rihanny i Taylor Swift, odczuli znaczną ulgę w bólu – wynika z badań amerykańskich anestezjologów.

Audioterapiia w walce z bólem pooperacyjnym u najmłodszych przynosi bardzo wymierne efekty – dowodzą najnowsze badania wydziału medycznego Uniwersytetu Northwestern w USA (Northwestern University Feinberg School of Medicine). U dzieci, które słuchały 30 minutowych nagrań piosenek wskazanych przez siebie wykonawców – nie tylko muzyki pop, ale też rocka, country i klasyki  – zauważono wyraźną różnicę w odczuwanym po operacji bólu. Podobne efekty uzyskano, gdy mali pacjenci słuchali audiobooków.

– Audioterapia stwarza niesamowite możliwości dla anestezjologii. Szpitale powinny wziąć ją pod uwagę jako istotny element strategii łagodzenia bólu pooperacyjnego na oddziałach pediatrycznych – powiedział dr. Santhanam Suresh, autor badania, który jest profesorem anestezjologii na Uniwersytecie Northwestern i jednocześnie lekarzem jednego ze szpitali w Chicago.

Profesor podkreśla, że  jest to niedroga, a przy tym całkowicie bezpieczna metoda uśmierzania bólu. Nie powoduje skutków ubocznych, czego nie da się powiedzieć o powszechnie stosowanych w tym celu opiatach. U dzieci wywołują one często problemy z oddychaniem. Według  eksperta muzyka i nagrania czytanych przez lektorów książek mogą stanowić skuteczną alternatywę dla leków.

Naukowcy podejrzewają, że audioterapia może rozbijać szlaki wtórne, które powstają w mózgowym ośrodku pamięci bólu, znajdującym się w korze przedczołowej.

– Dysponujemy już dużą ilością naukowych informacji dotyczących bólu. Nasza koncepcja jest taka, że jeśli o nim nie myślisz, to może nie będziesz odczuwać go aż tak wyraźnie. To co możemy zrobić, to troszkę oszukać mózg – tak,  żeby zajął się czymś innym – tłumaczy Santhanam Suresh.

W badaniu, którego wyniki opublikowano w styczniowym wydaniu "Pediatric Surgery International", wzięło udział sześćdziesięcioro dzieci z pooperacyjnych oddziałów pediatrycznych, w wieku od 9 do 14 lat. Podzielono je na trzy grupy – muzyczną, audiobookową i kontrolną. Poziom bólu mierzono za pomocą uniwersalnej skali – dzieci same wskazywały jak bardzo odczuwają związane z nim niedogodności. Okazało się, że wyniki wyraźnie różniły się pomiędzy dwiema pierwszymi grupami, a ostatnią, gdzie nie zastosowano żadnej terapii alternatywnej. Te, które słuchały muzyki lub czytanych przez lektorów książek wskazywały mniejszą liczbę punktów na skali bólu już po 30 minutach terapii.

To pierwsze tego typu badanie przeprowadzone na dzieciach, które przeszły ciężkie operacje. Wcześniej podobne efekty, związane z audioterapią, uzyskano u pacjentów po mniej inwazyjnych zabiegach ambulatoryjnych.

Źródła: Pediatric Surgery International, Northwestern University

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.