Popularny NLPZ przedłuża życie?

Ibuprofen przedłuża życie wielu typom organizmów i podnosi jego jakość – twierdzą naukowcy z USA. Badania na tym lekiem mają być rozszerzone na modele jak najbardziej zbliżone do człowieka, m. in. mysie i szczurze.

Międzynarodowy, interdyscyplinarny zespół naukowców kierowany przez dr. Michaela Polymenisa z Texas A&M AgriLife Research badał działanie ibuprofenu na podstawowym modelu długowieczności, jakim są drożdże. Bytujące na pożywce z dodatkiem ibuprofenu, przeżywały dłużej niż grupa kontrolna pozbawiona ibuprofenu w pożywce, zaś jakość ich życia była wyższa.

Naukowcy podawali drożdżom dawkę porównywalną z terapeutyczną dawką ludzką. Przedłużała ona życie drożdży o 15 proc. 

Według sprawozdania z badań opublikowanego w "PLoS Genetics", także badania na modelu muszek owocówek oraz modelu nicieni Caenorhabditis elegans przyniosły taki sam efekt: muszki z grupy, która otrzymywała ibuprofen, oraz nicienie z grupy, która pobierała ten lek, żyły wyraźnie dłużej i jakość ich życia była wyższa niż grupy kontrolnej, pozbawionej ibuprofenu.

Badacze twierdzą, iż w czasie trzyletnich badań wykazano, że składniki czynne ibuprofenu reagują i wpływają na metabolizm tryptofanu, aminokwasu niezbędnego w podstawowych procesach metabolicznych na poziomie komórkowym.

Badania mają być kontynuowane i rozszerzone na modele oparte na organizmach wyższych jak myszy i szczury, aby zbliżyć je jak najbardziej do modelu ludzkiego.

Ibuprofen został zsyntetyzowany w Wielkiej Brytanii we wczesnych latach 60. XX w. Szybko uznany został za lek bezpieczny, a w latach 80. został przeniesiony z receptariusza do grupy leków OTC. Światowa Organizacja Zdrowia wprowadziła ten lek na listę medykamentów niezbędnych w systemie zdrowotnym "List of Essential Medications".

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.