Opieka profilaktyczna nad dziećmi w poz pozostawia wiele do życzenia

Wyniki raportów opublikowanych w ramach projektu „Rodzice dla Zdrowia” pokazują niepokojące dane dotyczące jakości opieki profilaktycznej nad najmłodszymi.

Fundacja MY Pacjenci oraz Fundacja Nutricia wraz z grupą aktywnych i zaangażowanych rodziców postanowiły, w ramach wspólnego projektu Rodzice dla Zdrowia (www.rodzicedlazdrowia.pl), zebrać informacje na temat jakości i dostępności opieki pediatrycznej nad dzieckiem w wieku do 5 lat w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej Dane zebrano od ponad 1600 rodziców w badaniu kwestionariuszowym online przeprowadzonym w sierpniu 2014 r.

Z raportu wynika, że 90 proc. rodziców powierza opiekę nad swoimi dziecmi publicznej służbie zdrowia, szczególnie w zakresie profilaktyki (szczepienia ochronne, bilanse). Niestety, aż 25 proc. ankietowanych nie przestrzega kalendarza wizyt profilaktycznych. Z badan wynika również, że większość poradni poprzyjmuje niezrozumiale bierna postawę – 73 proc, z nich nie przypomina opiekunom dziecka o zbliżającym się terminie zalecanej wizyty lub szczepienia lub robi to bardzo rzadko.

Odpowiedzi respondentów wskazują na niedostateczny poziom prowadzonej edukacji zdrowotnej, szczególnie w zakresie prawidłowego żywienia dzieci, a także istotne braki jeśli chodzi o komunikację miedzy rodzicami a placówkami poz.

Rekomendacje raportu wskazują na konieczność wypracowania nowych rozwiązań z zakresu organizacji i finansowania poz, które zmotywują te placówki do bardziej pro aktywnego podejścia do działań profilaktycznych.

Pełne wersje raportów są dostępne na stronie www.mypacjenci.org/raporty.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.