Cukrzyca potrzebuje aktywności

Promocja zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej u osób chorych na cukrzycę oraz nią zagrożonych to temat przewodni tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy. Z tej okazji środowisko lekarskie apeluje również o aktywność do polskich władz.

W trakcie tegorocznych obchodów World Diabetes Day (#WDD2014) na całym świecie organizacje skupiające lekarzy, pacjentów i ich rodziny zachęcają nie tylko do aktywnej walki z chorobą, ale przede wszystkim do jej zapobiegania. W Polsce ruszyła zatem druga edycja kampanii "10000 kroków dalej od cukrzycy", która promuje prostą formę aktywności jaką daje szybki spacer.

"Przewodnim celem kampanii jest uświadomienie osobom z cukrzycą, że każdy wykonywany wysiłek fizyczny ma wpływ na poziom cukry we krwi. Do tego istotna jest zbilansowana dieta i indywidualnie dobrane leki" - podkreśla prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Jego zdaniem społeczeństwo powinno szeroko i głośno mówić o elementach społecznych tej choroby oraz sposobach prewencji. "Szybki spacer może nawet o 80 proc. zredukować ryzyko zachorowania na cukrzycę"- wylicza prof. Leszek Czupryniak.

Aktywność nie tylko wśród pacjentów

Profesor Czupryniak podkreśla również, że do aktywności powinny by c zachęcani także decydenci - ta jednak dotyczyć powinna rozwiązań systemowych, które umożliwiłyby lepszą opiekę nad pacjentami oraz zdecydowaną poprawę do nowoczesnych terapii. W trakcie konferencji szef PTD ubolewał, że cukrzyca jest chorobą pomijaną w polityce zdrowotnej państwa. Czy chorujący w Polsce mają powody do pogodne świętowania? Niestety na 30 europejskich państwa Polska znajduje się na piątym od końca miejscu. Dlatego też umiarkowany optymizm środowiska lekarskiego nie jest pozbawiony podstaw.

Obecnie w Polsce z cukrzycą zmaga się 3 mln pacjentów, blisko jedna trzecia nie wiem o swojej chorobie. Natomiast na świecie z chorobą zmaga się 300 mln osób- do 2035 roku według szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej ich liczba wzrośnie do 552 mln chorych.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.


Blogi »

Lew Starowicz

Lew Starowicz

Seksowne profesje

Kalendarium

« » marzec 2017
PnWtŚrCzPtSbN
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Studenci Medycyny i Farmacji