Nauka leczenia bólu obowiązkowa

W ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia podjęło szereg decyzji ułatwiających chorym dostęp do leczenia bólu.

Po wycofaniu w styczniu 2013 r. różowych recept Rpw., które przez pacjentów były postrzegane jako element stygmatyzujący, we wrześniu 2014 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, które ma dodatkowo zachęcić lekarzy do przepisywania przeciwbólowych leków opioidowych.

Jak ważna jest to zmiana pokazują wyniki ankiet Koalicji na Rzecz Walki z Bólem przeprowadzonej wśród lekarzy onkologów, w której 88 proc. specjalistów opowiedziało się za uproszczeniem zasad wypisywania recept Rpw.

Od tego roku akademickiego nauka leczenia bólu jest obowiązkowa na wszystkich specjalizacjach lekarskich. Ten sukces nie byłby możliwy bez współpracy Ministerstwa Zdrowia z Koalicją na Rzecz Walki z Bólem, która wielokrotnie przypominała, że stała praca nad poprawą edukacji i wrażliwości personelu medycznego, jest kluczowym warunkiem jakości leczenia bólu w Polsce.

Przyjęty został także postulat Koalicji i środowisk naukowych w zakresie dostępności do leczenia zaparć opioidowych, będących dotychczas poważnym utrudnieniem w leczeniu bólu. Połowa pacjentów wypowiadających się w ankietach Koalicji przyznała, że decyduje się na odstawienie leczenia bądź zmniejszenie dawki, aby uniknąć dokuczliwych zaparć. Problem potwierdzali także lekarze, z których ponad połowa obawia się wystąpienia tego działania niepożądanego u pacjenta.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.