Bezpłatna poradnia dla stomików

W ramach kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” osoby z wyłonioną stomią z Warszawy i okolic mogą otrzymać wsparcie w nowo otwartej poradni stomijnej przy ul. Czerniakowskiej 231.

Stomia jest chirurgicznie wytworzonym połączeniem części jelita z powierzchnią ciała. Do jej wyłonienia dochodzi w wyniku chorób układu pokarmowego. Obecnie szacuje się, że w Polsce jest ok. 40 tys. stomików, a ich liczba stale rośnie.

Poradnia stomijna w stolicy powstała w odpowiedzi na potrzeby pacjentów, którzy w oddziale szpitalnym otrzymują wskazówki odnośnie pielęgnacji i funkcjonowania ze stomią, jednak po powrocie do domu mogą liczyć jedynie na siebie. Brak specjalistycznej wiedzy sprawia, że osoby ze stomią zaczynają mieć problemy, co w konsekwencji prowadzi do izolacji od otoczenia.

W poradni w Warszawie dyżurują doświadczone pielęgniarki stomijne. Udzielą one informacji na temat pielęgnacji i higieny stomii, a także doradzą, jak prawidłowo dobrać sprzęt stomijny. Istotna jest także możliwość uzyskania wsparcia ze strony psychologa czy lekarza. Wśród ekspertów znajdują się również dietetycy, udzielający porad, jak prawidło zbilansować dietę w przypadku wyłonionej stomii, jak również rehabilitanci pomagający powrócić do dawnej sprawności fizycznej.

Zarówno dla stomików, jak i ich najbliższych wizyty są bezpłatne, nie trzeba mieć na nie skierowania, a rejestracja odbywa się tel. pod nr. 665 788 008.

„Edukacja w zakresie pielęgnacji i higieny stomii jest bardzo ważna w procesie rekonwalescencji pacjenta. Zarówno wsparcie merytoryczne, jak i psychiczne daje pacjentowi szansę na szybszy powrót do codziennych czynności, potem do normalnego funkcjonowania. Szczególnie stomicy powinni być świadomi tego, że stomia to nie wyrok, lecz szansa na drugie życie. Stąd potrzeba tworzenia i sprawnego funkcjonowania poradni stomijnych, aby osoby z wyłonioną stomią nie czuły się zdane tylko na siebie, w tak trudnych chwilach” ‒ powiedziała Agnieszka Wołowicz, pielęgniarka stomijna.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.