Nowoczesny zabieg w Szpitalu św. Rafała

Zespół lekarzy ginekologów z powodzeniem przeprowadził innowacyjny zabieg podwieszenia macicy metodą laparoskopową. Szpital św. Rafała jest pierwszą polską placówką wykonującą zabieg tzw. laparoskopowej hysterosakropexi.

"Dzięki możliwościom, które daje współczesna medycyna, w przypadku obniżenia lub wypadnięcia macicy nie jest już konieczne całkowite usunięcie zdrowego narządu. W chwili obecnej jesteśmy w stanie wykonać zabieg zawieszenia macicy stosując implanty (taśmy), rekonstruując więzadła krzyżowo-maciczne i zachowując w ten sposób wszystkie narządy rozrodcze kobiety. Jest to niewątpliwie najlepsze rozwiązanie dla kobiet zmagających się z tym problemem"– mówi dr Paweł Szymanowski, uroginekolog ze Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Dotychczas większość przypadków zerwania więzadeł krzyżowo-macicznych wiązała się z koniecznością usunięcia macicy i utratą narządów rozrodczych. Hysterosakropexia laparoskopowa (HYSA) jest metodą operacyjną opracowaną przez prof. Marcina Jóźwika. Polega na zawieszaniu macicy obustronnie na kości krzyżowej z wykorzystaniem specjalnych taśm. Operacja HYSA zostanie zaprezentowana we wrześniu przez prof. Marcina Jóźwika na kongresie Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Endoskopowej w Brukseli oraz w październiku przez dr Pawła Szymanowskiego na kongresie Europejskiego Towarzystwa Uroginekologicznego w Atenach.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.