Darmowe badania w kierunku HCV dla ciężarnych

Szczególną grupą społeczną, do której kierowane są działania mające na celu ograniczenie szerzenia się HCV są kobiety w ciąży, ponieważ wirus ten może przenosić się z matki na dziecko.

W Polsce realizowany jest program „Zapobieganie zakażeniom HCV”, którego nadrzędnym celem jest edukacja, ponieważ najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania szerzeniu się HCV jest świadome społeczeństwo.
Bardzo ważnym elementem w podejmowaniu skutecznej walki z HCV są badania prowadzone w ramach ogólnopolskiego programu „Zapobieganie zakażeniom HCV”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz ministra zdrowia, a koordynowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH.

Szczególną grupą społeczną, do której kierowane są działania mające na celu ograniczenie szerzenia się HCV, są kobiety w ciąży. Dlatego ciężarne będą mogły wykonać bezpłatne badania w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby C (HCV). Badania będą realizowane do listopada 2014 r. w placówkach medycznych, których aktualna lista znajduje się na stronie www.hcv.pzh.gov.pl. (zakładka Projekt 3-Jednostki Współrealizujące Projekt). Lista miejsc, gdzie można się bezpłatnie przebadać, będzie sukcesywnie uzupełniana w miarę podpisywania kolejnych umów z podmiotami leczniczymi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

1 Komentarze

Justyna 2014-07-25

Równie ważne jest badanie antygenu hpa-1a. Można je wykonać bezpłatnie w wielu placówkach w całej Polsce. To bardzo ważne badanie, szczególnie dla kobiet, które noszą - tak jak ja - pierwsze dziecko. Badanie bez skierowania wykonałam w Alfa-Leku przy Nowym Świecie.

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.