MZ zlikwiduje zawód technika farmaceutycznego

Pomysł nie spodobał się nie tylko aptekom - pisze "Puls Biznesu". Po technikach będzie płakać 200 szkół.

Jeśli projektowana przez ministra edukacji nowelizacja rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego wejdzie w życie, rekrutacja na rok 2016/17 do szkół kształcących techników farmaceutycznych już się nie odbędzie. Takiej zmiany domagają się Ministerstwo Zdrowia (MZ), Naczelna Izba Aptekarska, Naczelna Rada Lekarska, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne oraz wydziały farmaceutyczne wyższych uczelni medycznych.

Przeciwko są przedsiębiorcy i zrzeszające ich organizacje.

Magistrów nie wystarczy

Zdaniem Pawła Klimczaka, prezesa Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek, propozycje ministerstwa są nie do zaakceptowania. — Apteki bez techników sobie nie poradzą. Już dzisiaj większość ich pracowników to właśnie technicy. Zatrudnienie magistra farmacji jest dużo droższe, ale nie chodzi tylko o kwestie finansowe. Sami farmaceuci nie będą w stanie zapełnić wszystkich wolnych okienek w aptekach. Nie będzie miał kto pracować — alarmuje Paweł Klimczak.

Rozporządzenie uderzy nie tylko w apteki. Najdotkliwiej odczują je szkoły kształcące techników farmaceutycznych, których w Polsce jest około 200.

Cały artykuł przeczytasz w "Pulsie Biznesu" lub w internetowym wydaniu Premium.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.