Biznesmeni nie oszczędzają serc

Akcja 'Ciśnienie na życie' obnażyła stan serc polskich przedsiębiorców. Okazuje się że średnia wieku ich serc przekracza aż o 9 lat ich rzeczywistą metrykę.

Stres, zła dieta i brak ruchu pokutują wśród polskich biznesmenów, inwestorów oraz menadżerów - wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii społecznej "Ciśnienie na życie". W trakcie katowickiego Europejskiego Kongresu Gospodarczego u 275 uczestników przebadano poziom ciśnienia tętniczego krwi oraz specjalną aplikacją oceniono wiek serca. Uzyskane wyniki nie napawają optymizmem - okazuje się bowiem, że tylko 12 proc. zbadanych przedsiębiorców ma serca w wieku zgodnym z ich wiekiem metrykalnym. Co gorsza średnio polscy biznesmeni mają swoje serca starsze od siebie o 9 lat.

Jest jednak szansa na odwrócenie tej tendencji. Eksperci kampanii przekonują, że warto zmienić swój styl życia i dietę - na taką, która pozwoli na stopniową profilaktykę nie tylko nadciśnienia tętniczego, ale również hipercholesterolemii i cukrzycy.

Prof. Marian Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób serca zachęca wręcz do wykonywania regularnych pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. "Są one bowiem podstawą prawidłowej kontroli i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także szansą uniknięcia ciężkich powikłań , jakimi są tętniaki aorty, udary czy zawał serca. Relaksując się wspólnie z rodziną nie zapominajmy o codziennych obowiązkach wobec naszego serca"- przekonuje wybitny kardiochirurg.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.


Blogi »

Lew Starowicz

Lew Starowicz

Co pana podnieca?

Kalendarium

« » kwiecień 2017
PnWtŚrCzPtSbN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Studenci Medycyny i Farmacji