NRL chce na forum UE dyskusji o homeopatii

Szef samorządu lekarkiego - Maciej Hamankiewicz - chce dyskusji na temat zmian w dyrektywie unijnej 2001/83/WE. Nie kryje, że dobrym rozwiązaniem byłoby umożliwienie państwom członkowskim samodzielnego decydowania o ewentualnym wprowadzeniu uproszczonej procedury dopuszczenia do obrotu produktów homeopatycznych.

Z prośbą o zainicjowanie dyskusji na forum europejskim zwróciła się do wiceministra zdrowia Igora Radziewicza Winnickiego.

"Zwracam się do Pana Ministra, posiadającego świadomość, że rejestracja produktów homeopatycznych w państwach Unii Europejskiej, jako środków mających leczyć chorych, odbywa się wbrew wiedzy medycznej oraz bez dowodów na ich terapeutyczną skuteczność o zainicjowanie dyskusji na forum europejskim nad potrzebą zmiany dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/83/WE w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi, która pozwalałaby państwom członkowskim samodzielnie podejmować decyzję o ewentualnym wprowadzeniu uproszczonej procedury dopuszczenia do obrotu produktów homeopatycznych. Takie rozwiązanie pozwoliłoby zachować w Polsce naukowy charakter medycyny zagrożony marketingową ofensywą wyznawców homeopatii" napisał w liście prezes NRL.

Samorząd lekarski zdecydował się również wydać pełne poparcie dla takiej inicjatywy legislacyjnej - w tym także poprzez międzynarodowe organizacje zrzeszające lekarzy, których członkiem jest Naczelna Rada Lekarska..

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.