USA mają test molekularny na HPV

Amerykańska Agencja ds. Leków zatwierdziła molekularny test na wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Dzięki nowemu testowi diagnostycznemu firmy Roche Diagnostics na rynku pojawi się alternatywa do dotychczas wykonywanej cytologii.

Test jest zatwierdzony dla pań powyżej 25 roku życia i stosuje się go do wykrywania 14 szczepów wirusa HPV wysokiego ryzyka- w tym HPV 16 i 18, które odpowiadają za większość przypadków raka szyjki macicy- nie tylko w Stanach, ale na całym świecie.

FDA zatwierdziło nowy test jednomyślnie - po analizie danych przedstawionych poprzez producenta oraz pracowników agencji. Wcześniej (w 2011 roku) FDA zatwierdziło już test DNA jako uzupełnieni do badania cytologicznego. Nowa decyzji pozwala na realizację badania ,molekularnego pojedynczo bez konieczności wykonywania cytologii, lub jako badania komplementarnego do cytologii.

W badania Roche uczestniczyło 47 tys. pacjentek, które przeszły zarówno badanie genetyczne, jak i cytologię. Według zaleceń FDA w przypadku wykrycia w badaniu molekularnych szczepu HPV 16 lub 18 pacjentki powinny zostać poddane kolposkopii, natomiast w przypadku stwierdzenia pozostałych 12 szczepów  wysokiego ryzyka należy badaniem cytologicznym potwierdzić konieczność wykonania kolposkopii.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.