Polska medycyna łapówkami stoi

Medyczna korupcja zagnieździła się m.in. w zamówieniach publicznych — wynika z raportu Komisji Europejskiej. Recepta? Prywatyzacja i edukacja.

Szpital powiatowy. Każdy pacjent ma na szafce kopertę. Wkłada do niej pieniądze — jest leczony, nie wkłada — nie jest. Po obchodzie porannym koperty są zbierane. O takich patologicznych praktykach opowiada jeden z branżowych inwestorów. Po dekadzie, zdaniem ekspertów, choć jest lepiej, to polska branża medyczna z korupcji się nie wyleczyła, co potwierdza w jednym z ostatnich raportów Komisja Europejska. Z opracowania wynika, że głównym obszarem, w którym dochodzi do nielegalnych praktyk, są zamówienia publiczne. Polska nie korzysta z zamówień sektorowych i każdy szpital, przychodnia czy klinika organizują własny konkurs — i tutaj jest pies pogrzebany.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

3 Komentarze

asd 2014-04-24

pies pogrzebany jest w mentalnosci ludzi ktorzy domagaja sie łapowek. tak czy inaczej, łapowki to domena urzednicza ktorzy majac odrobine władzy w jakims obszarze wykorzystuja ja bo inni koledzy po fachu tez tak robia no i mamy patologiczna rywalizacje. ludzi trzeba zmieniac bo sama zmiana systemu nic nie da, szczegolnie jesli chodzi o nas, ktorzy ekscesami politykó i urzednników przyzwyczajeni jestesmy aby sobie z tym "jakos" radzic. Słowo klucz - "JAKOŚ"

prezydent2015 2014-04-24

Prywatyzacja ? co najmniej niepoważne. Edukacja ? groteskowe. Korupcja jest powszechna i akceptowana przez społeczeństwo , szczególnie w medycynie. Żadna siła polityczna nie jest w Polsce zaintersowana likwidowaniem korupcji , szczególnie wtedy , kiedy lwia część funduszy UE na lata 2014-2020 trafi na poziom samorządów wojewódzkich.

abx 2014-04-24

Nie prywatyzacja tylko komputeryzacja jest lekiem na medycyne polska. Gdzie jesrt RUM ?????? W polskiej medycynie zaden lek nie jest rejestrowany, mozna przepisywac kazdy lek kazdemu, nie wazne ile on jest dotowany. Kazdy robi co chce a rachunki tylko splywaja do NFZu i wielki krzyk ze ten nie placi !

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.