Po przeszczepie na Kilimandżaro

Dziś (15 stycznia) wyruszy pierwsza w historii wyprawa na Kilimandżaro, w której wezmą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz lekarze transplantolodzy.

Pomysłodawczynią akcji "Szpik na Szczyt" jest himalaistka Anna Czerwińska, która sama jest dawczynią szpiku kostnego. Celem jest zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczkę.
Wyprawę zorganizowała Fundacja Przeciwko Leukemii, która m.in. prowadzi rejestr dawców szpiku. Weźmie w niej udział sześciu biorców, sześciu dawców, sześciu lekarzy i czterech wolontariuszy. Jak zapewniała Monika Sankowska, prezes Fundacji Przeciwko Leukemii, pięć lat po przeszczepie szpiku pacjenci są zupełnie zdrowi i mogą podjąć się trudu takiej wyprawy. Trasę opracowała Anna Czerwińska wspólnie z Tomkiem Kobielskim, tak jak ona zdobywcą korony Ziemi, który na Kilimandżaro był 30 razy. „Wybraliśmy taką drogę, która nie narazi uczestników na konflikt z wysokością” - podkreślała himalaistka.
W wyprawie wezmą udział także prof. Alicja Chybicka oraz prof. Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu oraz znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska. „Choć ci ludzie przeszli tak trudną drogę, zdobyli znacznie większą górę niż Kilimandżaro, to wciąż mają siłę podjąć się takiego wyzwania. Bardzo trzymam za nich kciuki - mówiła redaktor naczelna "National Geographic".

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.