Komórki macierzyste w służbie kardiologii

Polscy naukowcy pracują nad 'komórkowym' plastrem, który miałby znaleźć zastosowanie w leczeniu pacjentów po zawale mięśnia sercowego. Specjalnie zmodyfikowane komórki macierzyste umieszczane na pozawałowej bliźnie mają w ocenie naukowców pomóc w regeneracji uszkodzonego mięśnia sercowego - donosi serwis PAP Nauka w Polsce.

Nad nową metodą leczenia blizn pozawałowych pracują naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.Dotychczasowe próby obejmowały wstrzykiwanie komórek macierzystych w miejsca uszkodzone przez zawał, natomiast nowa metoda polega na nalepianiu 'plastrów' na uszkodzony mięsień sercowy i stopniowe przekształcania komórek macierzystych w  komórki docelowe, które zwiększą dotlenienie serca i wpłyną na zwiększenie ukrwienia uszkodzonych przez zawał obszarów.

"Komórki macierzyste pomogą zredukować bliznę. Pozwolą też pacjentowi funkcjonować normalnie, bo jego serce będzie stabilniejsze, silniejsze i bardziej wydolne. Zwiększenie wydolności serca o 10 proc. może przełożyć się na dużo większą aktywność i sprawność fizyczną" - przekonuje w rozmowie z PAP dr n. med. Alicja Sielicka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Komórki macierzyste będą pobierana od pacjentów z tkanki tłuszczowej, gdyż znacznie szybciej ulegają podziałowi i różnicowaniu. Łatwiej jest również je pobrać od samego pacjenta.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.