Amortyzator zamiast kuli

Pionierską operację na dotkniętym zwyrodnieniami stawie kolanowym u pacjenta aktywnie uprawiającego sport przeprowadził 9 grudnia po raz pierwszy w Polsce lek. Adrian Rymarczyk, ortopeda-traumatolog ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Podczas jednego, małoinwazyjnego zabiegu wszczepił pacjentowi nowatorski implant KineSpring oraz dokonał rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Zastosowane nowoczesne techniki operacyjne umożliwią szybki powrót do pełnej aktywności ruchowej.

Osteoartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, przez WHO uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że cierpi na nią ok. 2 mln Polaków. Dzięki systemowi KineSpring, pacjenci z osteoartrozą nie będą musieli poddawać się radykalnym metodom leczenia polegającym na cięciu kości, czyli osteotomii lub endoprotezoplastyce (wymiana stawu na sztuczny), oraz rezygnować z aktywnego stylu życia.

Nowatorska, minimalnie inwazyjna metoda polega na wszczepieniu podskórnie, ale zewnątrzstawowo implantu typu amortyzator, który przenosi przeciążenia działające na kolana. „KineSpring został zaprojektowany tak, aby odciążyć stronę przyśrodkową stawu o ok. 13 kg. Dzięki takiemu rozwiązaniu procesy wycierania się chrząstki stawowej oraz niszczenia i deformacji stawu zostaną spowolnione, co umożliwi przede wszystkim eliminowanie bólu, a także regenerację w obrębie stawu i odłożenie bardziej inwazyjnych operacji o kilka, a nawet kilkanaście lat” – wyjaśnia dr Adrian Rymarczyk.. „Zabieg ten umożliwia pacjentowi szybki powrót do pełnej sprawności, już po dwóch-sześciu tygodniach od operacji, dlatego jest szczególnie atrakcyjny dla sportowców i osób żyjących aktywnie”.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

1 Komentarze

Michał 2013-12-12

Ciekawe ze "pierwszy w Polsce" !! W zeszłym dwa miesiące temu podawali w Panoramie i Teleexpresie ze taki zabieg wykonano w Carolina Medical Center w Warszawie, a w zeszłym miesiącu w RehaSport w Poznaniu. Kto następny będzie pierwszy? :)

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.