W Stalowej Woli szybko wykrywają RZS

Druga w Polsce Poradnia Wczesnego Wykrywania Zapalenia Stawów rozpoczęła działalność w Stalowej Woli. To szansa dla pacjentów chorych na Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RSZ) na szybką diagnozę, a co za tym idzie możliwość remisji choroby w jej wczesnym stadium.

Według ekspertów, okno terapeutyczne w RZS otwiera się najszerzej w pierwszych trzech miesiącach trwania choroby i właśnie wtedy powinno zostać podjęte leczenie. Pacjenci, którzy trafią do Poradni Wczesnego Wykrywania Zapalenia Stawów w Stalowej Woli ze względu na procedury obowiązujące w ośrodku, ścisłą współpracę pomiędzy POZ a oddziałami szpitalnymi jak również nowoczesny sprzęt wykorzystywany w diagnostyce będą mieli na to szansę.

Poradnia wyposażona jest w najnowszej generacji aparat USG, rezonans magnetyczny, pracownię densytometrii, aparat RTG. Wszystko to pozwala na wykrycie wczesnych zmian chorobowych w nawet najdrobniejszych stawach (zapalenie błony maziowej, płyn w jamie stawowej, obrzęk szpiku kostnego, nadżerki kostne).

„Ta diagnostyka umożliwia nam oprócz, badań immunologicznych, na rok do półtora wcześniej wykrycie zmian zapalnych, aniżeli jest to możliwe przy użyciu tradycyjnej metody RTG ” –mówi dr Zbigniew Gola, reumatolog i internista z Poradni Wykrywania Wczesnego Zapalenia Stawów Wielospecjalistycznego ośrodka medycznego SANUS, dyrektor placówki. – Bardzo pomocny jest również aparat rezonansu magnetycznego, który wykazuje wszelkiego rodzaju obrzęki szpiku, zgodnie ze standardami zachodnimi (Anglia, Szwajcaria, Szwecja)”.

Współpraca z laboratorium analitycznym pozwala na wykonanie wszystkich koniecznych badań laboratoryjnych w zakresie podstawowym jak również specjalistycznych badań immunologicznych w zaledwie 2 tygodnie od przyjęcia pacjenta.

„W ciągu 3 tygodni od przyjęcia, mając już wyniki wszystkich badań, mamy możliwość włączenia konkretnego leczenia dla pacjenta, który może być prowadzony przez lekarza POZ lub poradnię reumatologiczną przez kilka następnych miesięcy” – podsumowuje dr Gola.

W Ośrodku prowadzone jest także leczenie biologiczne pacjentów nie odpowiadających na terapię standardową, z dużym nasileniem procesu chorobowego. Wszystko dzięki współpracy poradni oraz oddziałów szpitala reumatologicznego, dermatologicznego, rehabilitacyjnego  oraz  chorób metabolicznych. „Dysponujemy wszystkimi możliwymi lekami, które są zarejestrowane na świecie. Mamy w tej chwili kilkadziesiąt osób stosujących terapię biologiczną” – mówi dr Gola.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.