Składki od rolników: jeszcze rok na tych samych zasadach

Resort zdrowia opublikował projekt nowelizacji ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników na lata 2012 i 2013. Z projektu wynika, że zasady będą obowiązywać rolników jeszcze kolejny rok tj. do 31 grudnia 2014 roku.

Projekt nowelizacji zamieszczono na stronie Ministerstwa Zdrowia. W projekcie przedłużono obowiązywanie rozwiązań systemowych i przyjęciu systemu przejściowego do końca 2014 roku. W efekcie w gospodarstwach poniżej 6 hektarów przeliczeniowych użytków rolnych opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników przejmuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego, natomiast w gospodarstwach powyżej 6 ha przeliczeniowych składkę opłaca rolnik. Składki za domowników gospodarstw rolnych prowadzących wyłącznie działy specjalne produkcji rolnej opłacać będzie także rolnik, który prowadzi taką działalność.

W ocenie ministerialnych urzędników roczne wpływy ze składek od rolników opłacających składki samodzielnie w 2014 roku ma wynieść 134,4 mln zł. Natomiast kwota składek rolników opłacanych przez KRUS (oszacowana na podstawie przepisów z I kwartału 2013 roku) wyniesie w 2014 roku 22,1 mln zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.