Przepisy o izbach lekarskich ujednolicone

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał 18 czerwca 2013 r. nowelę ustawy o izbach lekarskich. Ujednolica ona drogę odwoławczą od orzeczeń sądów dyscyplinarnych, kończących w przypadku zawodów medycznych postępowanie w sprawie.

Ustawa jest wynikiem inicjatywy ustawodawczej Senatu. Zmiany dotyczą ustaw: z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich, z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich, z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej oraz z dnia 1 lipca 2011 r. samorządzie pielęgniarek i położnych.

Zmiany dotyczą ujednolicenia drogi odwoławczej od orzeczeń sądów dyscyplinarnych kończących postępowanie w sprawie w przypadku wskazanych zawodów medycznych. Jako jednolicie wprowadzany we wszystkich zawodach medycznych wybrany został model kasacji wnoszonej do Sądu Najwyższego. Ujednolicony został również termin wnoszenia tego środka oraz możliwość wnoszenia go od wszystkich orzeczeń niezależnie od rodzaju orzeczonej przez sąd dyscyplinarny kary. Kasacja będzie mogła być wnoszona z powodu uchybień wymienionych w art. 439 § 1 k.p.k. lub innego rażącego naruszenia prawa, może ona być również wniesiona z powodu niewspółmierności kary.

Uchwalona ustawa jest wynikiem inicjatywy ustawodawczej Senatu. Wykonuje ona wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który w czerwcu 2010 r. stwierdził niezgodność ustawy o izbach lekarskich z konstytucją, w zakresie, w jakim wyłącza prawo lekarza ukaranego przez Naczelny Sąd Lekarski w drugiej instancji karą nagany, do wniesienia odwołania do sądu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.