Używki w ciąży naprawdę szkodzą dziecku

Aż 30 proc. kobiet w ciąży przyznaje się do picia alkoholu, tyle samo do palenia papierosów, a 20 proc. jest narażona na dym tytoniowy w domu – alarmują specjaliści. Aby uświadomić kobietom szkodliwość stosowania używek w ciąży Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie włączył się w akcję inaugurująca na Warmii i Mazurach ogólnopolski „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”

Alkohol i papierosy to nie jedyne używki, jakie kobiety dostarczają swoim nienarodzonym dzieciom: 2,2 proc. ciężarnych przyjmuje leki uspokajające i nasenne, a 3,2 proc - narkotyki. 6 proc. kobiet w ciąży stosuje kilka używek jednocześnie!
Lekarze ostrzegają, że picie alkoholu w ciąży może doprowadzić do poronienia lub dziecko może urodzić się martwe. Dziecko może też urodzić się przedwcześnie i być niezdolne do życia, a jeśli przeżyje - może mieć liczne wady rozwojowe, cierpieć na alkoholowy zespół płodowy (FAS) i być opóźnione w rozwoju psychoruchowym.
Wśród skutków palenia papierosów w ciąży wymienia się: poronienia, przedwczesny poród, opóźniony wzrost (hipotrofia) płodu, nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS). Natomiast leki uspokajające, przyjmowane podczas ciąży, mogą powodować Zespół „Ospałego Niemowlęcia” (dziecko jest zwykle senne, ma obniżone napięcie mięśniowe, ma słabsze odruchy, wolniej adoptuje się do nowych warunków).

Aby zmienić zachowania zdrowotne przyszłych matek oraz poprawić zdrowie ich potomstwa Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytutem Medycyny Pracy oraz Instytutem Medycyny Wsi rozpoczął realizację „Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Program potrwa 5 lat, a jego głównym celem jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez kobiety w wieku prokreacyjnym. W ramach programu zorganizowane zostaną: szkolenia dla personelu medycznego i nauczycieli, programy edukacyjne dla szkół ponadgimnazjalnych i zakładów pracy, a także elektroniczna platforma edukacyjna i kampania społeczna. Przewiduje się, że działaniami programowymi zostanie objęta grupa ok. 5 milionów osób.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.