ZPP zawetował dodatkowe karetki

Samorządy terytorialne interweniowały w sprawie projektu rozporządzenia zmieniającego zasady udzielania świadczeń gwarantowanych. Chodzi o wymóg utrzymania przez szpitale dodatkowej karetki sanitarnej przez całą dobę.

W trakcie wspólnych prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wycofano się bowiem z pomysłu, który nakładał obowiązek zapewnienia przez świadczeniodawcę udzielającego świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej do zapewnienia stacjonowania środka transportu sanitarnego w lokalizacji, w której są udzielane świadczenia gwarantowane.
Jak wyjaśnia Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich wejście w życie proponowanych zapisów wymusiłoby na każdym szpitalu znalezienie blisko milion złotych rocznie na utrzymanie dodatkowej karetki personelem medycznym przez całą dobę.

„Projektowana zmiana jest przekładem kazuistycznego podejścia do tworzenia praw, w oparciu o jednostkowe przypadki i stanowi przykład braku zachowania równowagi pomiędzy efektywnością kosztową a medyczną udzielania świadczeń”- ocenia Wójcik.
Jego zdaniem w trakcie prac legislacyjnych nie oszacowano skutków finansowych zaproponowanych rozwiązań- zarówno w stosunku do świadczeniodawców, jak również samego NFZ’tu .

„Dostrzegając jednak potrzebę zapewnienia transportu sanitarnego w lecznictwie szpitalnym na odpowiednim poziomie, ZPP zaproponował by wprowadzić zapis, zgodnie z którym jednostka transportu sanitarnego powinna być dostępna w czasie 30 minut oraz by jedna karetka transportu sanitarnego była dostępna na 1000 łóżek”- wyjaśnia Marek Wójcik.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.


Blogi »

Lew Starowicz

Lew Starowicz

Co pana podnieca?

Kalendarium

« » kwiecień 2017
PnWtŚrCzPtSbN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Studenci Medycyny i Farmacji