Podwyższenia stawki VAT nie będzie?

Ministerstwo Finansów nie zgadza się z Komisją Europejską w kwestii podniesienia stawki VAT z 8 na 23 proc. na sprzęt medyczny i nielecznicze produkty farmaceutyczne.

Batalia o utrzymanie stawki VAT na poziomie 8 procent na dobre rozpoczęła się w styczniu tego roku. W opinii wydanej 24 stycznia br. Komisja Europejska poinformowała, iż Polska stosując obniżoną 8-mio a nie 23-procentową stawkę VAT w odniesieniu do dostaw sprzętu medycznego, który nie jest przeznaczony wyłącznie do użytku osobistego pacjentów, łamie zapisy unijnego prawa.

Urzędnicy resortu finansów  nie podzielili interpretacji KE i wyraźnie wskazali w dyrektywie Rady 2006/112/WE, że obniżone stawki VAT można zastosować do wybranych grup produktów, które określane są mianem „Towarów związanych z ochroną zdrowia”.

O zamieszaniu związanym ze stawką VAT informowała również Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED. Jej członkowie wyliczyli, że podniesienie stawki do 23 proc. może oznaczać dla szpitali utratę nawet 1 mld zł., gdyż podwyższenie stawki mogłoby dotyczyć nawet 90 proc. wyrobów medycznych. W kwietniu eksperci alarmowali również, że zmiana ta silnie uderzyłaby w budżet NFZ oraz samych pacjentów w związku z finalnym wzrostem kosztów zużytych materiałów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.