Światowy Dzień Walki z Rakiem

Inauguracją kampanii „Rak. To się leczy!” rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem. Celem akcji społecznej jest walka ze stereotypami, jakie narosły wokół chorób nowotworowych.

„Rak. To się leczy!” ma zachęcać nie tylko do walki ze stereotypami, ale także ma motywować Polaków do realizacji badań profilaktycznych. W ocenie ekspertów zaangażowanych w kampanię wczesna diagnostyka nowotworów oraz innowacyjne metody terapii daje szanse na wyleczenie oraz dalsze życie.

W akcję zorganizowaną przez Fundację Rosa wspierają Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Towarzystwo Chirurgów. W jej promocję włączyli się również osoby z świata filmu Jerzy Stuhr, Cezary Pazura, Stanisław Mikulski oraz Jarosław Boberek.

"Rak. To się leczy! Jeżeli wszyscy w to uwierzymy i będziemy diagnozować go w porę, to go okiełznamy. Nasi bliscy nie będą odchodzić, tylko będą z nami”- powiedział Cezary Pazura.

Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych przekonuje, że taka akcja jest potrzeba.

„Musimy mówić Polakom często i głośno, że trzeba się badać, bo wczesna diagnostyka pozwala na uratowanie życia. Jako Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych staramy się przekonać naszych rządzących do takich zmian systemowych, aby onkologia stała się najwyższym priorytetem. By chorzy onkologicznie byli skuteczniej diagnozowani i leczeni. Ale wszystko zaczyna się w naszej –Polaków świadomości, bo przede wszystkim powinniśmy wierzyć, że raka się leczy. A to ma fundamentalne znaczenie w procesie leczenia"- tłumaczył Jacek Gugulski, prezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.