Jest zarządzenie ws. lecznictwa szpitalnego

Co zmieni nowe rozporządzenie prezes NFZ w sprawie lecznictwa szpitalnego? Z pewnością dostosuje przepisy do obowiązujących aktów, które w tym roku przeszły gruntowne nowelizacje.

Centrala NFZ podkreśla, że nowe zarządzenie Agnieszki Pachciarz to efekt dwuetapowych konsultacji – pierwsze dotyczyły dostosowania wyceny wartości punktowych części Jednorodnych Grup Pacjentów, natomiast drugie obejmowały zmiany wynikające z konieczności dostosowania przepisów do innych aktów wydawanych przez władze NFZ.

W takcie konsultacji do NFZ wpłynęło 187 uwag, w tym 20 opinii konsultantów krajowych oraz 7 wniosków od Naczelnej Rady Lekarskiej. Jak podkreślają urzędnicy centrali, konsultacje społeczne pokazały, że nie wszyscy świadczeniodawcy są świadomi konieczności dostosowania swych placówek do przepisów znowelizowanej ustawy o działalności leczniczej.

W rozporządzeniu podwyższono wycenę punktową wybranych świadczeń oraz utworzono nowe świadczenie związane z pobraniem narządów do transplantacji, tak by umożliwić finansowanie wyjazdów zespołów pobierających narządy w sytuacjach, gdy ostatecznie do pobrania lub przeszczepienia narządów nie dojdzie.
Cześć procedur wykonywanych dotychczas jako szpitalne, zostało przesuniętych do świadczeń wykonywanych w ramach gabinetów zabiegowych AOS. W ocenie NFZ, pozwoli to skrócić kolejki do świadczeń szpitalnych i wzmocni opiekę ambulatoryjną. W tym obszarze zmiany dotyczyły głównie procedur okulistycznych, laryngologicznych i urologicznych.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.