Centralny Wykaz Ubezpieczonych u prezydenta

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy, umożliwiającą sprawdzanie uprawnień pacjenta do świadczeń medycznych online w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. Za ustawą głosowało 61 senatorów, 31 (klub PIS) – wstrzymało się od głosu.

Teraz nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych trafi do Kancelarii Prezydenta. Nic nie wskazuje na to, by prezydent miał jakiekolwiek wątpliwości związane z jej podpisaniem. Nowela zakłada, że od 1 stycznia 2013 r. świadczeniodawca będzie mógł drogą elektroniczną zweryfikować, czy pacjent ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, czy też nie. Pacjent w przychodni będzie musiał podać jedynie numer PESEL. W przypadku problemów z dostępem do sieci lub wizyty domowej, wystarczy pisemne oświadczenie pacjenta potwierdzające ubezpieczenie.


Podczas debaty senackiej minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podkreślał, że nowe rozwiązania oparte są na wymianie informacji pomiędzy ZUS, KRUS i NFZ. Poinformował też, że niezależnie od Centralnego Wykazu Ubezpieczonych toczą się prace nad wprowadzeniem za 3 lata elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.