Jak uzupełnić niedobory testosteronu

Męskie przekwitanie traktowane jest — zarówno przez pacjentów, jak i wielu lekarzy — jako norma związana ze starzeniem się. Tymczasem dolegliwości towarzyszące przekwitaniu można, a w wielu przypadkach nawet trzeba leczyć.

Zmienne i często subtelne cechy kliniczne zaburzeń popularnie nazywanych andropauzą powodują, że trudno ją rozpoznać. Lekarze pierwszego kontaktu sporadycznie diagnozują andropauzę lub diagnozują ją nieprawidłowo, najczęściej jako depresję. Pacjenci rzadko sami zgłaszają się do lekarza z objawami towarzyszącymi niedoborowi testosteronu, a jeszcze rzadziej rozpoczynają leczenie.

Andropauza to potoczne określenie zmian zachodzących w organizmie męskim związanych ze starzeniem się. Termin jest z założenia błędny, ponieważ mężczyzna nawet w bardzo podeszłym wieku często zachowuje płodność i czynność hormonalną gonad. Nie ma w jego życiu zjawiska pauzy w produkcji testosteronu. Oficjalny termin medyczny to zespół niedoboru testosteronu (testosterone deficiency syndrome, TDS) lub późno ujawniający się hipogonadyzm (late onset hypogonadism, LOH).

Nieprecyzyjne definicje

Zgodnie z definicją Międzynarodowego Towarzystwa ds. Badań nad Starzeniem się Mężczyzn (ISSAM) i Międzynarodowego Towarzystwa Andrologicznego (ISA), TDS to zespół charakteryzujący się obniżonym stężeniem testosteronu w surowicy, co może powodować znaczne pogorszenie jakości życia i negatywnie wpływać na czynność wielu narządów i układów. Natomiast według definicji zamieszczonej w Standardach Endokrynologicznych, TDS objawia się zmniejszeniem libido i potencji, stałym zmęczeniem, pogorszeniem samopoczucia i jakości snu, nerwowością i uderzeniami gorąca.

Obie definicje są nieprecyzyjne i nie pozwalają na jednoznaczne określenie profilu pacjenta z podejrzeniem TDS. Wszystko zależy od nasilenia objawów choroby.

„Zespół TDS często rozpoznajemy u chorych na cukrzycę typu 2, z zespołem metabolicznym, schorzeniami układu sercowo-naczyniowego i zaburzeniami wzwodu. Na przykład częstość niedoboru testosteronu u chorych na cukrzycę wynosi 20-64 proc.” — mówi dr n. med. Michał Rabijewski z Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Cały artykuł na ten temat znajdziesz w najnowszym wydaniu Pulsu Medycyny 2 (241).

NIE MASZ JESZCZE PRENUMERATY NA 2012 ROK? NIE CZEKAJ, SPRAWDŹ AKTUALNĄ OFERTĘ PULSU MEDYCYNY

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.