Leki inkretynowe jednak refundowane

Agnieszka Katrynicz

Ministerstwo Zdrowia wpisało na listę refundacyjną leki inkretynowe, hamujące u osób chorych na cukrzycę typu 2 jej rozwój i opóźniające konieczność stosowania insuliny.

Leki inkretynowe są dostępne w Polsce od czterech lat. Jednak ze względu na cenę (200-250 zł za preparat w tabletkach i 600 zł za zastrzyki) niewielu pacjentów było w stanie ich wykupić. Nic więc dziwnego, że zarówno stowarzyszenia pacjentów, jak i Polskie Towarzystwo Diabetologiczne walczyło o wpisanie tych leków na listę refundacyjną.

„Leki inkretynowe zwiększają wydzielanie insuliny przez trzustkę tylko wtedy, gdy w organizmie jej brakuje. Nie ma więc ryzyka, że poziom cukru we krwi gwałtownie spadnie. Poprawiają też spalanie glukozy, umożliwiając pacjentom utrzymanie wagi, a nawet jej redukcję, co dodatkowo opóźnia moment rozpoczęcia insulinoterapii” – podkreślał wielokrotnie prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Inkretyny miały od dawna pozytywną opinię AOTM, jednak resort zdrowia argumentował, że są zbyt drogie i nie wiadomo, czy skuteczniejsze od dotychczas stosowanych leków. W pierwotnym projekcie listy refundacyjnej nie znalazły się żadne leki przeciwcukrzycowe, co wywołało protest prof. Czupryniaka. Teraz – na tydzień przed planowaną publikacją listy –znalazły się na niej leki inkretynowe, ale tylko w postaci tabletek. Są to dwa produkty: sitagliptyna (Januvia, MSD) i wildagliptyna (Galvus, Novartis).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.