Cukrzycę typu 2 można cofnąć

Marta Koton-Czarnecka

Rygorystyczna dieta dostarczająca zaledwie 600 kalorii dziennie, stosowana przez 8 tygodni może spowodować regres cukrzycy typu 2 – donoszą badacze z Instytutu Medycyny Komórkowej Uniwersytetu Newcastle w Wielkiej Brytanii na łamach czasopisma naukowego Diabetologia.

W eksperymencie uczestniczyło 11 pacjentów z niedawno rozpoznaną (tj. w ciągu ostatnich czterech lat) cukrzycą typu 2. Przez 2 miesiące ochotnicy odżywali się wyłącznie dietetycznymi drinkami i warzywami.

Już po pierwszym tygodniu takiej diety poziom glukozy na czczo wrócił u wszystkich do normy. Badanie trzustki za pomocą rezonansu magnetycznego ujawniło, że zawartość w niej tłuszczów zmniejszyła się z 8 do 6 proc. czyli do poziomu uznawanego za normalny. Po trzech miesiącach od zakończenia diety u siedmiu pacjentów nie stwierdzono żadnego z symptomów cukrzycy. Pacjenci ci nie wrócili do dawnego stylu jedzenia, ale przez cały czas odżywiali się w sposób zdrowy i zbilansowany. Naukowcy będą dalej obserwować pacjentów, aby sprawdzić czy cofnięcie się u nich cukrzycy jest trwałe.

Niskokaloryczna dieta powodująca redukcję stężenia tłuszczów w trzustce i wątrobie pozwala na powrót do normalnej produkcji insuliny – tłumaczą autorzy. Warunkiem powodzenia jest rozpoczęcie takiego leczenia, wtedy gdy nie zostały jeszcze uszkodzone komórki beta trzustki. Tak rygorystyczna dieta zawsze powinna być prowadzona pod nadzorem lekarza.

Źródło: Diabetologia 2011, DOI 10.1007/s00125-011-2204-7.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.