Rusza produkcja radiofarmaceutyków

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach rozpocznie się komercyjna produkcja radiofarmaceutyków. W pomieszczeniach zaadaptowanych na potrzeby nowej technologii spółka Synektik uruchomi produkcję radioizotopów stosowanych w diagnostyce obrazowej.

Wytwarzanie radiofarmaceutyków ruszy po 10 czerwca, kiedy to Synektik planuje zakończyć etap inwestycji związany z adaptacją pomieszczeń oraz dostawą sprzętu koniecznego do rozpoczęcia produkcji. Według informacji spółki, ośrodek w Kielcach będzie jako pierwszy komercyjnie produkował radiofarmaceutyki w Polsce. Jak podają przedstawiciele Synektik, inwestycja pochłonęła już 20 mln zł.

„Dzięki lokalizacji w Zakładzie Medycyny Nuklearnej w Centrum Onkologii w Kielcach, wiodącej technologii Siemensa oraz umowie licencyjnej na produkcję i obrót na terenie UE z austriacką firmą IASON, będziemy w stanie zaspokoić znaczną cześć popytu w Polsce i eksportować nasze produkty na Litwę, Łotwę i Białoruś” - ocenia Dariusz Korecki, wiceprezes zarządu Synektik. Spółka w początkowym okresie będzie wytwarzać dwa spośród najczęściej stosowanych preparatów-18F-FDG oraz fluorek sodu.

Synektik zapewnia również, że produkcja radiofarmaceutyków w Polsce pozwoli na obniżenie ich ceny i będzie możliwe zwiększenie liczby badań przeprowadzanych z ich wykorzystaniem. Radioizotopy są elementem niezbędnym do prowadzenia diagnostyki z wykorzystaniem tomografii pozytonowej stosowanej w urządzeniach PET, PET-CT i PET-MR.
Obecnie Synektik zatrudnia 50 osób i zajmuje się obsługą pracowni diagnostyki obrazowej - produkuje m.in. oprogramowanie typu PACs służące do rejestracji, wizualizacji, opisu i archiwizacji danych obrazowych. Ponadto wykonuje testy akceptacyjne aparatury RTG, świadczy usługi serwisowe sprzętu do diagnostyki obrazowej CT, MRI, NM oraz RTG. Spółka jest również akredytowanych partnerem Siemensa.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.