Pakiet zdrowotny w Sejmie

Po 5-godzinnej debacie posłowie zdecydowali 27 października, że pakietem ustaw zdrowotnych powinna się zająć sejmowa Komisja Zdrowia.

Przypomnijmy, że rząd, po dwudniowych obradach 12 i 14 października, przyjął pakiet projektów 8 ustaw zdrowotnych, które mają reformować system ochrony zdrowia i skerował je do Sejmu. Chodzi o:

- ustawę o działalności leczniczej (umożliwia m.in. przekształcenie szpitali, także klinicznych, w spółki praw a handlowego)

- ustawę o refundacji leków (wprowadza m.in. sztywne urzędowe ceny i marże na leki refundowane)

- nowelizację ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (zakłada m.in. likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego oraz rocznego stażu podyplomowego)

- nowelizację ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (umożliwia dochodzenie odszkodowań z tytułu błędów lekarskich n drodze pozasądowej)

- ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia (przewiduje możliwość umawiania się na wizyty przez Internet, monitorowanie ordynacji lekarskiej, przesyłanie drogą elektroniczną dokumentacji medycznej)

- nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych (rozszerza obowiązek wpisywania numeru PESEL)

- ustawę o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

- nowelizację prawa farmaceutycznego (dostosowanie do przepisów UE).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.