Rządowe „tak” dla ustawy o działalności leczniczej

Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o działalności leczniczej. Donald Tusk nie kryje: „To kluczowa ustawa mająca ratować polskie szpitale”.

Rząd przychylił się do projektu ustawy zaproponowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Tym samym chce restrukturyzować i oddłużać szpitale jednocześnie czyniąc samorządy terytorialne realnymi właścicielami placówek.

„Naszym celem jest szybkie uwolnienie szpitali od złych przepisów, bezkarności finansowej, złych administratorów oraz ciężaru długu” – wyliczał na konferencji prasowej Donald Tusk.

Premierowi wtórowała minister zdrowia Ewa Kopacz.

„Przez wszystkie lata szpitale były oddłużane na kwotę ponad 20 mld zł. Jednak dzisiaj mamy taki sam poziom zadłużenia jak kilka lat temu, pomimo że pieniędzy w Narodowym Funduszu Zdrowia jest więcej” – argumentowała szefowa resortu zdrowia.

Według przyjętych przez rząd zapisów, przekształcenia szpitali będą miały charakter dobrowolny, ale jest to zabieg pozorny. W przypadku samorządowej placówki, która na koniec roku finansowego będzie miała stratę, organ właścicielski będzie musiał ją pokryć w ciągu 3 miesięcy. Jeśli tego nie zrobi, to szpital będzie miał 12 miesięcy na przekształcenie się w spółkę kapitałową.

Zmiany w prawie przyczynią się również do większej konkurencji pomiędzy szpitalami, bo będą mogły przyjmować pacjentów na rynku komercyjnym poza kontraktem z NFZ.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.