Dowody osobiste bez grupy krwi

Edyta Szewerniak-Milewska

Parlament zakończył prace nad ustawą o dowodach osobistych. Sejm odrzucił poprawkę Senatu zakładającą, że w nowych, elektronicznych dokumentach tożsamości na wniosek obywatela będzie umieszczana informacja o jego grupie krwi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

Ustawa, której projektodawcą był rząd, zakłada, że od połowy 2011 r. będziemy mogli posługiwać się elektronicznym dokumentem tożsamości, a prawo do niego będzie przysługiwało Polakom już z chwilą urodzenia.
Nowy dowód osobisty - wzbogacony o elektroniczny nośnik danych, tzw. chip - umożliwi składanie podpisu elektronicznego, ma być również wykorzystywany przy dostępie do rejestrów publicznych, np. rejestru usług medycznych prowadzonego przez NFZ.

Nowy dokument nie będzie zawierał informacji o adresie zameldowania oraz rysopisie. Ustawa zakłada ponadto, że od 2011 r. adres umieszczony na starych dowodach będzie nieobowiązujący - tzn. wystawiający dowód oraz osoba nim się posługująca nie będzie odpowiadać za prawdziwość tego adresu.

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego z mikroprocesorem będzie można złożyć w dowolnej gminie, a także drogą elektroniczną. Dokumenty wydawane dzieciom powyżej pięciu lat będą ważne 10 lat; dokumenty młodszych dzieci będą ważne pięć lat. Nowe dowody osobiste będą bezpłatne.

Ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2011 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.