Rewolucja w cenach leków refundowanych

Aptekarze będą mieli powód do radości? Raczej tak. Ministerstwo Zdrowia coraz poważniej rozważa bowiem projekt ustawy, która wprowadzi sztywne ceny i sztywne marze na leki refundowane.

Artur Fałek, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia, w piśmie z 7 maja br. przekazanym do Naczelnej Rady Aptekarskiej zapewnia, że wkrótce do konsultacji zewnętrznych trafi projekt ustawy, w którym resort proponuje wprowadzenie stałych i jednolitych cen detalicznych na leki refundowane we wszystkich aptekach. Projekt ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych trafił już do uzgodnień wewnątrzresortowych.

„Ze względu na patologiczne zjawiska w obrocie lekami (nieuzasadnione względami medycznymi zwiększanie refundacji, leki za 1 grosz, turystykę refundacyjną, niejednolite marże hurtowe stosowane wobec aptek, niejednolite systemy rabatowania, darowizn, zjawisko marnotrawienia leków) konieczne jest uregulowanie rynku leków refundowanych przez wprowadzenie stałych, jednolitych cen w aptekach oraz sztywnych marż hurtowych i detalicznych” – czytamy w ministerialnym piśmie.

Szef Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji poinformował również, że w trakcie prac legislacyjnych szczegółowej analizie poddane zostaną postulaty przesłane przez NRA.

Czytaj również:

System refundacji - będą zmiany

Ministerstwo Zdrowia: stałe ceny w aptekach

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.