Kraków – alert przed niedzielną uroczystością

Jolanta Grzelak-Hodor

Krakowska służba zdrowia mobilizuje siły przed niedzielnymi uroczystościami pogrzebowymi prezydenckiej pary. Wszystkie krakowskie szpitale, SOR-y będą pracować ze zwiększoną niż w powszedni dzień obsadą. Dyżurować będą laboratoria sanepidu.

Do ewentualnego udzielania pomocy VIP-om, podobnie, jak było podczas wizyt Jana Pawła II i innych wielu ważnych osobistości, wyznaczono trzy szpitale: im. Jana Pawła II, im. L. Rydygiera oraz Wojskowy. W pogotowiu będzie także położony najbliżej Rynku Głównego Szpital Uniwersytecki.

Wojewoda małopolski powołał specjalny sztab ds. zabezpieczenia medycznego, którym kieruje dr n. med. Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Sztab od środy pracuje praktycznie bez przerwy.

Na razie nie wiadomo, ile karetek będzie czekało w gotowości, ale przyjadą też z kilku innych województw. „Wszystkie zespoły ratownicze uczestniczące w zabezpieczeniu uroczystości pogrzebowych są dodatkowymi karetkami Pogotowia. Karetki zakontraktowane przez NFZ i na co dzień zabezpieczające Kraków i okolice pozostaną do dyspozycji mieszkańców i będą użyte tylko w wyjątkowych sytuacjach. Do dyspozycji służb medycznych będą również dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego” – dodaje Barbara Grzybek-Korgól, rzecznik Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Na ulicach, w miejscach gromadzenia się spodziewanego tłumu gości, z pogotowiem współpracować będą PCK, Maltańczycy, ZHP, ZHR, PSP i OSP. Te organizacje brały już udział w zabezpieczaniu wielkich uroczystości w Krakowie, wypracowano więc stosowne procedury, co jest dużym ułatwieniem przy tak ekspresowym tempie przygotowań.
Ekspresowe, ale szczególnie dokładne kontrole w krakowskich hotelach, restauracjach itp. prowadzą służby sanitarne. Małopolski Inspektor Sanitarny w Krakowie zarządził też od 16 do 18 kwietnia ciągłe dyżury pracowników nadzoru i laboratoriów: wirusologicznego, bakteriologicznego oraz mikrobiologii żywności i wody.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.