Dopalacze na indeksie Kopacz

Resort zdrowia i Główny Inspektor Farmaceutyczny chcą ograniczyć rynek niebezpiecznych substancji i roślin psychoaktywnych. W tym celu wraz z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii pracują nad drugim już projektem nowelizacji ustawy, która pozwoli na szybkie kontrolowanie podejrzanych preparatów.

Kierownictwo resortu zdrowia zaaprobowało projekt, zgodnie z którym każda pojawiająca się na rynku nowa substancja psychoaktywna będzie mogła być – w drodze rozporządzenia – zawieszona w obrocie na 18 miesięcy. W tym czasie będą dokonywane ekspertyzy i badania, które dadzą odpowiedź na pytanie o szkodliwość danej substancji. Jeśli analizy wykażą działanie niebezpieczne, substancja zostanie na stałe wycofana z rynku i zakazana.

Obecnie minister zdrowia Ewa Kopacz dopisała do wykazu substancji zakazanych kolejnych 7 substancji psychoaktywnych, w tym mefedron i sześć związków oznaczonych symbolami JHW-073, CP 47,497 i HU -210, JWH-398, JWH-250, JWH-200.

Smart shops – sklepy handlujące dopalaczami istnieją w większości krajów Europy. Najwięcej jest ich w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii. Jak do tej pory żaden z krajów europejskich nie zdelegalizował działalności tych sklepów” – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.