Problematyczne ograniczanie barier

Jolanta Grzelak-Hodor

31 marca zakończy się międzyresortowe uzgadnianie projektu Ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiebiorstw, przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki. Pierwotna wersja projektu budziła ogromne zastrzeżenia m.in. Naczelnej Rady Aptekarskiej, ponieważ zawierała poważne zmiany w prawie farmaceutycznym.

Zakładano m.in. zniesienie obowiązku uzyskania zezwolenia GIF na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej (wystarczyłby wpis do rejestru) oraz zniesienie ograniczeń w ubieganiu się o prowadzenie apteki dla podmiotów, które już mają w danym województwie więcej niż 1 proc. aptek ogólnodostępnych. Tymczasem aptekarze oczekiwaliby raczej odwrotnych działań – obrony przed koncentracją aptek w jednych rękach.

W ostatniej wersji projektu, opublikowanej przez Ministerstwo Gospodarki na stronie internetowej, nie przewiduje się już zmian w prawie farmaceutycznym. Potwierdza to Ministerstwo Zdrowia odpowiadając na pisma kierowane przez aptekarzy w tej sprawie do rządu.

Liczący 109 stron projekt ustawy „o ograniczeniu barier“ nadal może budzić kontrowersje. Choćby dlatego, że tym jednym dokumentem Ministerstwo Gospodarki chce zmienić kilkadziesiąt najróżniejszych ustaw – od ustawy o wyścigach konnych, materiałach wbuchowych, o wychowaniu w trzeźwości, przez prawo oświatowe, budowlane, ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, notariacie po ustawy o zawodach pielęgniarki, lekarza i psychologa oraz mnóstwo innych aktów prawnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.