Punkty apteczne z nowym wykazem

Edyta Szewerniak-Milewska

Resort zdrowia opublikował znowelizowane rozporządzenie zawierające listę produktów, które mogą być sprzedawane w punktach aptecznych, sklepach zielarskich i placówkach pozamedycznych. Właściciele tych placówek czekali na ten dokument od grudnia ubiegłego roku. Nie są z niego zadowoleni.;

Dokument został upubliczniony 17 marca 2010 roku, po ponad tygodniu ostatecznych uzgodnień wewnętrznych. Zawiera trzy różne wykazy leków, dla różnych miejsc sprzedaży.

„Lista jest nieco uzupełniona, ale wciąż niekompletna” – alarmują właściciele punktów aptecznych i na internetowym forum wymieniają produkty, których nie ma w wykazie, a – ich zdaniem - powinny się tam znaleźć. „Ta lista to kpina – uważa internautka AgataB. - Ministerstwo liczy na zmęczenie materiału”. Kolejni internauci wyliczają brakujące produkty oraz dawki i formy wpisanych preparatów.

Właściciele punktów aptecznych z oburzeniem przyjęli także to, że ich organizacja – Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek - została pominięta przez resort przy konsultacjach społecznych. Nie zapomniano o lekarzach, stowarzyszeniach hurtowników i producentów leków, także weterynaryjnych, a o reprezentantach techników farmaceutycznych, którzy pracują w punktach i często są ich właścicielami - tak. Zapowiadają, że swoje uwagi do rozporządzenia przekażą za pośrednictwem innych związków.

Zmianą przyjętą z zadowoleniem jest czas, jaki dano placówkom na sprzedaż produktów nie wymienionych w wykazie – do wyczerpania zapasów, a nie jak przy poprzedniej nowelizacji – pół roku.

Termin zgłaszania uwag do rozporządzenia upływa 31 marca 2010 roku.


Czytaj również:

Punkty apteczne walczą o swoje

Punkty apteczne w przepisach

Zmiany w asortymencie punktów aptecznych
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.