IMS: słaby luty dla rynku leków

Sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek (mierzona w PLN na poziomie cen hurtowych netto) wzrosła w lutym 2010 o 3,2 proc. w ujęciu rok do roku i wyniosła około 1,75 mld złotych. Jednak w porównaniu do stycznia br. wartość rynku zmalała o około 9 proc.

Ekspert IMS Health Marcin Gawroński tłumaczy lutowy spadek wartości rynku charakterystyczną sezonowością oraz mniejszą liczbą dni roboczych.

„W tym roku spadek jest jednak mniejszy niż w ubiegłych latach ze względu na wyjątkowo niską wartość rynku aptecznego w styczniu” – komentuje analityk IMS Health.

Na dynamikę sprzedaży wpływ miała również przedłużająca się zima.
„Sprawiła, że w pierwszych dwóch tygodniach lutego wzrost wartości rynku aptecznego w ujęciu rok do roku oscylował wokół zera. Dopiero w drugiej połowie miesiąca sprzedaż hurtowni do aptek zaczęła rosnąć szybciej ”– wyjaśnia Marcin Gawroński.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.