Żelazo w nadciśnieniu płucnym

Hipoksja to jedna z głównych przyczyn nadciśnienia płucnego. Suplementacja żelaza u chorych z nadciśnieniem płucnym może zmniejszać wpływ obniżonej saturacji krwi i łagodzić wzrost ciśnienia płucnego.

Naukowcy zbadali wpływ poziomu żelaza we krwi na zmiany ciśnienia skurczowego w tętnicach płucnych. Warunki hipoksji osiągane były przez umieszczenie badanych w górach
Peru na wysokości 4340 metrów n.p.m.

U mieszkańców obszarów położonych na poziomie morza odpowiedź na hipoksję w postaci nadciśnienia płucnego udało się odwrócić przez podanie żelaza w średnio 40 proc. Ciśnienie skurczowe w tętnicach płucnych zredukowano przez dożylne podanie żelaza o 6 mm Hg (z 37 do 31 mm Hg).

Według przeprowadzonego przez naukowców badania podanie żelaza może ograniczyć wzrost ciśnienia w odpowiedzi na hipoksję. Niedobór żelaza prowadzi natomiast do wzrostu ciśnienia skurczowego w tętnicach płucnych.

Źródło: JAMA 2009; 302(13): 1444-50
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.