Rokowania w sepsie

Dorośli pacjenci z wysoką gorączką, u których stwierdza się podwyższony poziom białka wiążącego heparynę (HBP) mają wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia niewydolności krążenia w przebiegu sepsy. HBP określa rokowanie lepiej od innych markerów.

Białko wiążące heparynę (HBP) jest jednym z czynników, które mogą inicjować kluczowe dla procesu zapalnego przenikanie komórek układu odpornościowego z naczyń do tkanek. Uwalniany jest on z krwinek białych w zakażeniach bakteryjnych.

Poziom HBP w osoczu wyższy lub równy 15 ng/mL okazuje się być lepszym parametrem prognostycznym ciężkiej posocznicy od wszystkich pozostałych wskaźników (prokalcytoniny, interleukiny 6, kwasu mlekowego, CRP i białych krwinek). Jego czułość wyniosła w badaniu 87,1% a swoistość 95,1%, pozytywna wartość predykcyjna 88,4%, a negatywna 94,5%.

Źródło: Clin Infect Dis 2009; 49: 1044-1050
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.