Słońce a choroby z autoagresji

Amerykański instytut zdrowia w przeprowadzonym badaniu wykazał związek zapadalności na choroby autoimmunizacyjne z ekspozycją na słońce. Promieniowanie ultrafioletowe może indukować rozwój chorób z tej grupy szczególnie wśród kobiet.

W badaniu stwierdzono zwiększoną zachorowalność na zapalenie skórno-mięśniowe (dermatomyositis) u kobiet żyjących w rejonach o znacznej ekspozycji na promienie UV. Taką samą korelację zauważono już wcześniej w doświadczeniach na myszach.

Dermatomyositis charakteryzuje się postępującym osłabieniem mięśni obręczy barkowej, biodrowej i szyi, zaburzeniami połykania, przebiega z zajęciem skóry oraz narządów wewnętrznych – płuc, serca i przewodu pokarmowego.

Swoistym dla tej zapalenia skórno-mięśniowego przeciwciałem jest anty-Mi-2. W trakcie badania stwierdzono, że promieniowanie UV powoduje zwiększenie poziomu białka Mi-2, z którym powyższe autoprzeciwciało się wiąże.

Wyniki dociekań amerykańskich naukowców włączyły słońce na listę czynników sprzyjających rozwojowi chorób z autoagresji.

Źródło: DOTmed News; www.dotmed.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.


Blogi »

Lew Starowicz

Lew Starowicz

Co pana podnieca?

Kalendarium

« » luty 2017
PnWtŚrCzPtSbN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Studenci Medycyny i Farmacji