Nowy lek na raka prostaty

FDA zatwierdziła do obrotu nowy lek ze wskazaniami do stosowania w zaawansowanym raku prostaty. Degarelix jest inhibitorem receptorów dla gonadoliberyny stosowanym w postaci wstrzyknięć. To jedyny nowy lek na przestrzeni ostatnich lat w terapii tej choroby.

Zaaprobowany przez FDA (US Food and Drug Administration) lek ma poprzez hamowanie działania gonadoliberyny zmniejszać stężenie uwalnianego testosteronu. W konsekwencji ma to powodować spowolnienie wzrostu i progresji raka prostaty stymulowanego testosteronem.

Wcześniej stosowane leki powodowały początkowy wzrost testosteronu, który wiązał się z efektem przeciwnym do pożądanego. Degarelix nie wywołuje takiego działania, a jego skuteczność została dowiedziona w badaniach porównujących go z dotychczas stosowanym leuprolidem.

Do najczęstszych działań niepożądanych należały reakcje na wstrzyknięcia preparatu (ból, zaczerwienie, obrzęk) a także uderzenia gorąca, wzrost masy ciała, zmęczenie, wzrost enzymów wątrobowych.
Degarelix został wyprodukowany przez Ferring Pharmaceuticals Inc.

Źródło: U.S. Food and Drug Administration; www.fda.gov
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.