Deksametazon przeciw nudnościom

Zabiegom tonsillektomii u dzieci często towarzyszą pooperacyjne nudności, wymioty i krwawienia. Szwajcarscy anestezjolodzy przeprowadzili badanie nad wpływem deksametazonu na zmniejszenie ryzyka tych negatywnych konsekwencji.

Deksametazon jest szeroko stosowany w zapobieganiu pooperacyjnych nudności i wymiotów (PONV) u małych pacjentów przechodzących zabieg tonsillektomii. Naukowcy zdecydowali się przeanalizować, jaka jest relacja pomiędzy przyjmowaną dawką tego leku a ryzykiem wystąpienia PONV w ciągu 24 godzin po zabiegu.

W randomizowanym badaniu z grupą kontrolną placebo uwzględniono 215 dzieci, które przechodziły zabieg tonsillektomii w szwajcarskich szpitalach. Mali pacjenci zostali podzieleni na grupy, które przyjmowały deksametazon w dawce 0,05; 0,15 lub 0,5 mg/kg lub placebo i.v. po włączeniu znieczulenia.

Pierwotnym punktem końcowym było zapobieganie PONV w pierwszych 24 godzinach po zabiegu. Wtórnymi punktami końcowymi były: zmniejszenie zapotrzebowania na ibuprofen w ciągu tych 24 godzin i inne działania niepożądane.

W ciągu 24 godzin 24 dzieci z 54, które przyjmowały placebo, doświadczyło PONV. Wśród pacjentów, którym podano deksametazon PONV wystąpiło u 38% przyjmujących najmniejszą dawkę do 24% i 12% w grupach otrzymujących odpowiednio 0,15 i 0,5 mg/kg.

Deksametazon zmniejszył ryzyko wystąpienia PONV w badanej grupie pacjentów. Dodatkowo dzieci otrzymujące deksametazon wykazywały znacząco mniejszą potrzebę przyjmowania ibuprofenu.

Największa dawka deksametazonu (0,5 mg/kg) była jednak związana ze zwiększonym ryzykiem krwawienia pooperacyjnego i dlatego, ze względu na bezpieczeństwo pacjentów, wcześniej odstąpiono od dalszych badań.

Źródło: JAMA 2008; 300(22):2621-30
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.