Otyłość trzewna i obwodowa

Opublikowane zostały wyniki dużego badania niemieckiego instytutu epidemiologicznego na temat zależności między otyłością trzewną i brzuszną a ryzykiem śmierci w populacji europejskiej. W odróżnieniu od poprzednich omówień tematu otyłości, skupiono się na znaczeniu dystrybucji tkanki tłuszczowej.

W grupie 359 387 pacjentów z 9 krajów Europy w ramach programu EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition) badano związek pomiędzy BMI (body-mass index), obwodem talii i współczynnikiem talia/biodro a ryzykiem zgonu.

W trakcie obserwacji, średnio 9,7 roku, 14 723 pacjentów zmarło. Dokonano korekty wyników uwzględniając poziom edukacji, nikotynizm, spożywanie alkoholu, aktywność fizyczną oraz wzrost badanego.

Stwierdzono, że zarówno otyłość trzewna, jak i obwodowa związane są z ryzykiem zgonu. Dodatkowo pomiar obwodu talii okazał się być istotnym czynnikiem rokowniczym niezależnym od BMI.

Podobnie współczynnik talia/biodro zaliczono do efektywnych i tanich prognostów ryzyka przedwczesnej śmierci, które powinny skłaniać do podjęcia walki z tym zagrożeniem poprzez zmianę stylu życia, diety i aktywność fizyczną.

Źródło: N Engl J Med;359(20):2105-2120
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.