Internet w walce z demencją

Marta Koton-Czarnecka

Surfowanie po Internecie pozwala osobom starszym i w średnim wieku zachować sprawność umysłu – donoszą badacze amerykańscy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).

Wraz z wiekiem dochodzi do kurczenia się komórek nerwowych w mózgu oraz zmniejszania ich aktywności. Choć nie ma na to mocnych dowodów medycznych, wielu specjalistów sądzi, że aktywność mózgu pozwala zachować np. rozwiązywanie krzyżówek. Teraz okazało się, że pomocny w przezwyciężaniu psychologicznych zmian związanych z wiekiem może być także Internet.

Amerykanie przeprowadzili swoje badanie w grupie 24 ochotników w wieku od 55 do 76 lat. Wszyscy badani zostali poproszeni o czytanie książki. Połowa z nich korzystała też z Internetu, a druga połowa nie.

Funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI) wykazał, że zarówno czytanie, jak i surfowanie po Internecie stymuluje regiony mózgu odpowiedzialne za zdolności językowe, wizualizację i pamięć.

Dodatkowo, przeszukiwanie sieci, ale czytanie już nie, uaktywniało obszary mózgu odpowiedzialne za myślenie przyczynowo-skutkowe oraz podejmowanie decyzji.

Według badaczy, czytanie jest czynnością znacznie prostszą od surfowania. Korzystanie z Internetu wymaga bowiem m.in. dokonywania wyborów, w którym miejscu powinno się kliknąć, aby uzyskać jak najlepsze informacje.

Amerykańscy naukowcy dodają, że osoby, które wcześniej nie korzystały z Internetu nie potrafią podejmować takich decyzji. Do tego potrzebne jest pewne doświadczenie i obycie z siecią. Dlatego najkorzystniejsze dla zachowania sprawności umysłowej i zredukowania ryzyka zmian demencyjnych jest regularne, najlepiej codzienne, korzystanie z Internetu, a nie zasiadanie do komputera jedynie od przypadku do przypadku.

Rezultaty badania zostaną opublikowane w listopadowym wydaniu American Journal of Geriatric Psychiatry.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.