Umiarowienie rytmu zatokowego

Migotanie przedsionków (fibrillatio atriorum - FA) jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca i bardzo częstą przyczyną hospitalizacji. Mimo coraz skuteczniejszych metod przywracania rytmu zatokowego (łącznie z ablacją dróg przewodzenia), nie zawsze udaje się ten rytm utrzymać. Także technika double Lasso (izolacja żył płucnych), która daje powrót rytmu zatokowego natychmiast po zabiegu, nie gwarantuje trwałości umiarowienia.

Przyczyną tego są różnego stopnia deformacje w budowie lewego przedsionka, co obrazuje m.in. badanie echokardiograficzne. Deformacje wiążą się z tzw. niekorzystnym remodelingiem przedsionka, w trakcie którego pełnowartościowa tkanka zostaje zastąpiona elementami włóknistymi. U osób z FA stwierdza się większe zarówno na poziomie strukturalnym, jak i ultrastrukturalnym stężenie białek niż u osób z rytmem prawidłowym (większą ilość depozytów kolagenu I i III oraz fibronektyny).
Duże znaczenie prognostyczne co do trwałości zabiegu umiarowiającego mają pomiary napięcia systolicznego i diastolicznego wszystkich segmentów (przegrodowego, bocznego, przedniego i dolnego) przedsionka oraz ciśnień, jak też odpowiednich parametrów w lewej komorze. Wiadomo, że wskaźnik napięcia lewego przedsionka jest najniższy bezpośrednio po kardiowersji elektrycznej, następnie rośnie i uzyskuje maksymalną wartość po 4 tygodniach, co jest wyrazem korzystnego remodelingu. Nie jest jasne, w jakim stopniu przyczyną niekorzystnych zmian w budowie przedsionka może być np. sam zabieg ablacji (obrzęk tkanek w okresie wczesnym i zbliznowacenia później).
W praktyce przed zabiegiem stosuje się pomiary echokardiograficzne, oceniające stopień deformacji przedsionka. Pozwala to na: 1) lepszą ocenę korzyści z zabiegu prowadzącego do umiarowienia oraz prawdopodobieństwa utrzymania rytmu zatokowego; 2) wyłonienie grupy osób wymagających dłuższej obserwacji po zabiegu; 3) ustalenie wskazań do dłuższego stosowania leczenia przeciwzakrzepowego na wypadek nawrotu migotania przedsionków.

Źródło: Eur. Heart J. 2008, 29: 1397-1409 i 1483-1484.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.