Glukozamina w leczeniu osteoartrozy

dr n. biol. Marta Koton-Czarnecka

Badania kliniczne GAIT i GUIDE potwierdziły skuteczność glukozaminy w uśmierzaniu umiarkowanego i silnego bólu stawów kolanowych oraz zwiększaniu ruchomości tych stawów u chorych na osteoartrozę.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą narządu ruchu. Szacuje się, że dotyczy ona co piątego dorosłego mieszkańca krajów Europy i USA. Istotą choroby są zmiany patologiczne w chrząstkach stawowych i upośledzenie ich czynności. Pobudzenie mechanizmów odbudowy chrząstki to główne działanie leków modyfikujących przebieg choroby, do których należą glukozamina i chondroityna. Obie substancje występują naturalnie w organizmie człowieka - glukozamina jest aminocukrem budującym macierz chrząstki stawowej, chondroityna - mukopolisacharydem uczestniczącym w procesach syntezy proteoglikanów chrząstki.
Ocena skuteczności leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego przy użyciu kombinacji glukozaminy i chondroityny była celem amerykańskiego pięcioramiennego programu badawczego GAIT (Glucosamine/Chondroitin Arthritis Intervention Trial), sponsorowanego wyłącznie przez Narodowy Instytut Zdrowia. Badanie trwało 5 lat i objęło ponad 1500 pacjentów z 16 amerykańskich ośrodków reumatologicznych. Pacjenci mieli powyżej 40 lat (średnia wieku 58,6 roku), potwierdzoną badaniem rentgenograficznym chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych oraz dolegliwości bólowe od co najmniej 6 miesięcy (średnio od 10 lat); 64 proc. badanych stanowiły kobiet. Badanie ukończyło 1300 pacjentów.
W zależności od tego, do której grupy zostali przydzieleni chorzy otrzymywali: placebo, chlorowodorek glukozaminy (w dawce 1500 mg/dobę), siarczan chondroityny (1200 mg/dobę), łącznie glukozaminę i chondroitynę lub inhibitor cyklooksygenazy 2 - celekoksyb (200 mg/dobę). Wszyscy pacjenci mogli w razie potrzeby zażywać także paracetamol, z wyjątkiem ostatniej doby przed wizytą, podczas której oceniano postępy terapeutyczne. Badani wypełniali kwestionariusz WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities), określający nasilenie bólu, stopień trudności w wykonywaniu codziennych czynności oraz jakość życia. Za satysfakcjonujący rezultat docelowy uznano poprawę indeksu WOMAC o 20 proc.
Wśród pacjentów z umiarkowanym i silnym bólem stawów istotnego zmniejszenia odczuwanego bólu doświadczyło 79,2 proc. osób z grupy stosującej glukozaminę i chondroitynę, 69,4 proc. osób z grupy celekoksybu, 65,7 proc. badanych przyjmujących samą glukozaminę, 61,4 proc. otrzymujących samą chondroitynę oraz 54,3 proc. pacjentów zrandomizowanych do grupy placebo. Wszystkie leki były dobrze tolerowane przez pacjentów. Okazało się, że terapia łącząca działanie glukozaminy i chondroityny jest o 25 proc. skuteczniejsza niż podawanie placebo i o 10 proc. niż leczenie celekoksybem w przypadku osób z dolegliwościami bólowymi o nasileniu od umiarkowanego do silnego. Nie wykazano działania terapeutycznego glukozaminy i chondroityny u pacjentów z lekkim bólem stawów kolanowych.

Rosnąca liczba dowodów klinicznych

Efektywność glukozaminy wykazana została także w toczącym się równolegle europejskim badaniu klinicznym o akronimie GUIDE (Glucosamine Unum in Die Efficacy), przeprowadzonym w grupie ponad 300 pacjentów z bólem kolan (88 proc. stanowiły kobiety). Badanym podawano glukozaminę (w dawce 1500 mg/dobę), paracetamol (1000 mg/3 razy na dobę) lub placebo przez 6 miesięcy.
Glukozamina okazała się skuteczniejsza w łagodzeniu bólu i poprawie funkcji stawów niż placebo i niż acetaminofen. Według autorów badania, jest ona najlepszym lekiem na chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych.
Wyniki badań GAIT i GUIDE pozostają w zgodzie z rezultatami ponad 50 opublikowanych już badań klinicznych dotyczących zastosowania glukozaminy i chondroityny w leczeniu osteoartrozy. Oba badania prezentowane były w listopadzie 2005 r. podczas corocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Reumatologicznego (American College of Rheumatology) w San Diego. Naukowcy komentujący oba programy zwrócili uwagę na to, że glukozamina i chondroityna są przydatne nie tylko w leczeniu pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, ale mogą być także pomocne dla wszystkich osób cierpiących na bóle stawów różnego pochodzenia, np. dla sportowców.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.