Sejmowa Komisja Zdrowia w pracy

W nowym Sejmie ukonstytuowała się już Komisja Zdrowia. Jej przewodniczącą została Ewa Kopacz z Platformy Obywatelskiej, a zastępcami będą: Małgorzata Stryjska i Jolanta Szczypińska z Prawa i Sprawiedliwości oraz Zbigniew Podraza z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, były wiceminister zdrowia.

W skład komisji wchodzi 26 posłów, spośród których ponad połowa zasiada w Sejmie po raz pierwszy. Znakomitą większość, bo aż 20 jej członków, stanowią lekarze. W komisji są także: pielęgniarka, rolnik, nauczyciel, menedżer, inżynier włókiennik i ekonomista.
E. Kopacz chciałaby, by komisja odegrała ważną rolę w naprawie systemu ochrony zdrowia. "Chodzi o to, aby była ona partnerem ministra zdrowia. Takim, którego się szanuje i który potrafi przeforsować swoją opinię" - mówi E. Kopacz. Jej zdaniem, potrzebne jest tworzenie inicjatyw wspólnych dla całej komisji. "Mam nadzieję, że będzie ona ciałem merytorycznym, nie dzielącym się według przynależności politycznej. Fakt, iż jest wśród nas tak wielu lekarzy powoduje, że identyfikacja problemów ochrony zdrowia jest podobna" - uważa E. Kopacz.
Pierwsze posiedzenie komisji, na którym opiniowano zmiany w planie finansowym NFZ, już się odbyło. Na 22 listopada wyznaczono kolejne posiedzenie - z udziałem ministra Zbigniewa Religi. Komisja ma się zapoznać z jego programem zmian w ochronie zdrowia. "Zdecydujemy również o tym, jaki będzie plan pracy komisji i kiedy zajmiemy się obywatelskim projektem ustawy zdrowotnej, firmowanym przez zespół Z. Religi - wyjaśnia E. Kopacz. - Na razie najistotniejszy jest jednak budżet i autopoprawka rządu".


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.